facebook tracking

Vi söker en kanslist till Torsångs IF

Fritt och spännande jobb i det vackra Torsång
Scroll to content

TorsangsIF_darkblue_webb.png

 

Torsångs IF är en idrottsförening i Dalarna som bildades redan 1945 och har ca 600 medlemmar. Verksamheten bedrivs vid Torsångs IP och omfattar idag huvudsakligen fotboll och ett antal andra idrotter.

Vi söker en kanslist
Vi erbjuder ett omväxlande arbete där du själv planerar mycket av din tid. Vi är många ideella eldsjälar som driver föreningen, men du kommer ofta att vara "spindeln i nätet”, föreningens starka nav och behöver vara beredd på att självständigt ta initiativ som gagnar föreningen och våra medlemmar. Tjänsten är deltid med fokus på för/efter säsongen från mars till september. 

Arbetsuppgifterna
Du kommer att ansvara för att beslut som tas i styrelsen genomförs och du är också kontaktperson gentemot förbund, andra organisationer, leverantörer och våra medlemmar. Du blir huvudansvarig för samordning och rapportering av ansökningar om aktivitets-, medlems- och driftstöd. En annan viktig del i arbetet är medlemsregistrering, fakturering och uppföljning. Du hjälper till med allt från ekonomi till uppdatering av våra hemsidor och bistår vid föreningens evenemang. Även andra uppgifter, som exempelvis hantering och schemaläggning av tränings- och matchtider i samarbete med ledare och kommun förekommer.

Din bakgrund
Du har relevant utbildning för arbetsuppgifterna, eller motsvarande. Du har god datorvana för Microsoft Officepaketet och är väl förtrogen med bokföring. Vår medlemshantering hanteras via www.laget.se, Fogis. Det är en fördel om du har b-körkort och tillgång till egen bil.

Om dig
Vi tror att du har ett stort föreningshjärta och du vet vad som krävs för att en ideell förening skall fungera. Du är noggrann och serviceinriktad samt har förmåga att hantera flera uppgifter samtidigt. Du motiveras av att arbeta självständigt i en förening där dina arbetsinsatser gör tydlig skillnad. Du är kommunikativ, har lätt för att samarbeta och bidrar till en god stämning.

Ansökan
Låter det här som något för dig? Tveka då inte att höra av dig!

I denna rekrytering har vi valt att samarbeta med NXTjobb. Har du några frågor så du välkommen att ta kontakt med vår talangscout Eva-Marie Vernersdotter Ryan 070-781 05 66 eller Jan Hedman på 076-014 81 00. Din ansökan gör du på talang.nxtjobb.se. Urval och intervjuer sker löpande.

Svarar vanligtvis inom 2 timmar

Känner du några som skulle passa ännu bättre? Berätta det för dem.

Några av dina kollegor

Vad erbjuder vi dig?

NXTjobb jobbar med det som vårt namn säger. Ditt nästa jobb. Vårt uppdrag är att göra skillnad. Med hjälp av ett ovanligt stort kontaktnät, nya effektiva arbetsmetoder och ett mycket stort hjärta så lyckas vi med de vi föresatt oss och hjälper människor och företag till en ny och trygg tillvaro.

 • Att hitta nya talanger, rekrytering/headhunting

  Vi hittar din nästa medarbetare.
  När du behöver komplettera med nya talanger eller hitta ny kompetens.

 • Nytt jobb, omställning/outplacement

  När du behöver gå vidare finns vi där och kan ge dig verktyg för att snabbt och smidigt kunna ta nästa steg mot ett nytt jobb.

 • Coachning

  När du eller din medarbetare vill skapa en hållbar förändring på kort eller på lång sikt.

  NXTjobbs arbetar enligt ICFs kärnkompetenser.

  #närduvillharesultat #lyftdinamedarbetare #vigördetmedglädje

Några av våra kunder & uppdrag

Ekonomichef till LogMax, Dalarna

Interim VD till Kandre i Orsa

CFO till Scandinavian Truck Group, STG

Redovisningskonsult till LRF Konsult, Gävle

Projektledare till Autoform- Malung

Teknisk Säljare till Acumo i Uttran

Säljare till SMTE i Borlänge

Elektriker till Jurk AB i Vallentuna


Teamtailor

Rekryteringsverktyg från Teamtailor